top of page

Nominera till Juridiska Föreningens priser 2023!

NOMINERA TILL JURIDISKA FÖRENINGENS PRISER 2023!

I vår delar Juridiska Föreningen, som så många gånger tidigare, ut två priser till den eller de som gjort det lilla extra till gagn för studenterna vid Juridiska Fakulteten i Lund.

Pristagarna utses av Juridiska Föreningens fullmäktige, men alla kan nominera!

De två priserna du kan nominera till: 1. Priset för särskilt utmärkande insatser gentemot studenterna: Delas ut till någon eller några som med studenternas bästa i åtanke visat hänsyn, engagemang eller intresse för studentrelevanta initiativ utöver det vanliga. 2. Pedagogiska priset: Delas ut till en föreläsare som på ett inspirerande, nytänkande och pedagogiskt sätt bidragit till en bättre utbildning.

För att nominera, skriv en motivering och skicka denna till ordf@jf.se senast tisdagen den 16 maj. Av nomineringen ska framgå fullständigt namn på den (eller de) du vill nominera.

*Notera att en person vars insats berättigar denne till Juridiska Föreningens pris för särskilt utmärkande insatser gentemot studenterna inte också kan tilldelas Juridiska Föreningens pedagogiska pris. _________________________________________ NOMINATIONS FOR THE LAW STUDENTS’ UNION’S AWARDS 2023!

This spring, as so many times before, the Law Students’ Union will be distributing two awards to the person or persons who have gone the extra mile for the benefit of the students at the Faculty of Law in Lund.

The winners are chosen by the Union’s Governing Assembly, but anyone can nominate! The two awards open for nomination are: 1. The Law Students’ Union’s Award for Particularly Distinctive Contributions to the Students: Awarded to one or more individuals who with the students’ best interest in mind, has demonstrated a consideration, commitment or interest in student-related initiatives that goes beyond the ordinary.

2. The Law Students’ Union’s Pedagogical Award: Awarded to one lecturer who has contributed to better education in an inspiring, innovative and pedagogical manner.

To nominate, write a motivation and send it to ordf@jf.se by Tuesday, May 16th. The nomination should include the full name of the person(s) you wish to nominate. Please note that a person whose contributions qualifies them for the Union’s Award for Particularly Distinctive Contributions to the Students may not also be awarded the Union’s Pedagogical Award.

*Please note that the pedagogical prize is not given to anyone whose contributions make them eligible for the prize for particularly distinctive contributions to the students.Liknande inlägg

Visa alla

Valresultat Fullmäktige 2024/2025

Resultatet från Juridiska Föreningens val till fullmäktige 2024/2025 är här! Med 447 röstande har ett nytt fullmäktige utsetts. Ett stort tack till alla fantastiska kandidater och till Valnämnden för

Comentários


bottom of page